Obsah
GIMP poskytuje praktický Panel nástrojů, umožňující rychle volit nástroje pro základní operace, jako je tvorba výběrů nebo kreslení cest. Všechny nástroje obsažené v Panelu nástrojů Gimpu si zde podrobně rozebereme.
GIMP obsahuje nejrůznější nástroje pro nejrůznější operace s obrázkem. Nástroje lze rozdělit do pěti kategorií (jasný příklad zákonu pěti v praxi): Nástroje pro výběr, které určují část obrázku, která bude ovlivněna dalšími operacemi; Kreslící nástroje, které upravují barvy v části obrázku; Transformační nástroje, které ovlivňují geometrii obrázku; Nástroje barev, které ovlivňují barevnost celého obrázku (respektive výběru); a Ostatní nástroje, které nelze zařadit do žádné z uvedených kategorií.
(V gimpí hantýrce označuje slovo „nástroj“ způsob práce s obrázkem, který vyžaduje přístup k oknu zobrazujícímu obrázek, ať už proto, že musíte jeho činnost řídit pohybem kurzoru uvnitř obrázku, nebo proto, že aby byly v reálném čase zřejmé změny, které provádíte. Pokud si ale chcete nástroj představovat jako rašpli a obrázek jako kus dřeva, ničemu to nevadí.)
Většinu nástrojů lze aktivovat kliknutím na jejich ikonu v Panelu nástrojů. Některé (například nástroje barev) jsou ale dostupné jen jen přes nabídky (Nástroje->Nástroje barev nebo Vrstva->Barvy). Každý nástroj jde aktivovat z nabídky Nástroje; Každý nástroj lze také aktivovat pomocí klávesové zkratky.
V základním nastavení vytvořeném při instalaci Gimpu nejsou v Panelu nástrojů obsaženy všechny nástroje (jak bylo již výše zmíněno, chybí nástroje pro úpravu barev). Nicméně si nástroje zobrazované v panelu nástrojů můžete upravit podle libosti pomocí dialogu Nástroje. Může to být výhodné ze dvou důvodu: zaprvé, pokud nějaký nástroj používáte pouze výjimečně, můžete si usnadnit orientaci v Panelu nástrojů jeho odstraněním; zadruhé, pokud používáte často nástroje barev, můžete si jejich přidáním do Panelu nástrojů urychlit práci. Nicméně v každém případě a nezávisle na Panelu nástrojů můžete vždy všechny nástroje aktivovat pomocí nabídky obrázku .
Pokud je kurzor v obrázku, jeho tvar indikuje, jaký nástroj je právě aktivní.