Nástroj Cesty umožňuje vytvářet tzv. Bézierovy křivky, které mohou sloužit jako vynikající nástroj ke tvorbě výběrů, navíc, na rozdíl od ostatních nástrojů pro výběr, s výhodami a adaptabilitou vektorových křivek. Cesty mají ale i řadu dalších využití. Cesty lze upravovat, lze je ukládat, importovat a exportovat. Lze je převádět na výběr, vykreslovat. Mohou pomoci s tvorbou geometrických tvarů. Cesty mají i svůj vlastní dialog (
→ ).Nástroj Cesty lze aktivovat z nabídky obrázku volbou
/ .Nástroj Cesty lze aktivovat kliknutím na jeho ikonu v Panelu nástrojů:
B aktivuje nástroj Cesty.
Nástroj Cesty může pracovat ve třech různých režimech: Návrh,Úpravy a Přesun. Klávesa Ctrl přepíná mezi režimem návrhu a úprav. Klávesa Shift má různé funkce v závislosti na kontextu. Více viz část Volby.
Dialog s volbami pro nástroj Cesty, se otevře či aktivuje dvojitým kliknutím na ikonu nástroje v Panelu nástrojů
Stejně jako při použití ostatních nástrojů můžete smazat změny zkratkou Ctrl-Z.
Ve výchozím nastavení je nástroj Cesty v návrhovém režimu (volba Návrh ). Cesta se vytváří postupným klikáním na požadovaná místa kontrolních bodů. Kontrolní body lze přesouvat kliknutím na ně a tažením. Úseky mezi kontrolními body se nazývají segmenty.
Tip | |
---|---|
Stisknutím klávesy Ctrl a kliknutím na počáteční bod uzel cesty se cesta uzavře. Ve starších verzích Gimpu se kliknutím dovnitř uzavřené cesty převedla cesta na výběr. Dnes lze použít tlačítko Vytvořit výběr z cesty ve volbách nástroje nebo Cesta do výběru v dialogu Cesty. |
Tip | |
---|---|
Pokud máte dvě rukojeti, udržují ve výchozím nastavení souměrnost. Uvolněním myši se rukojeti stanou nezávislé. Klávesou Shift lze obnovit symetrické chování. |
V tomto režimu je dostupná řada funkcí:
Přidat nový uzel: pokud je aktivní uzel (prázdné kolečko) na konci cesty, obsahuje kurzor myši znak '+' a kliknutím se vytvoří nový uzel, propojený s předchozím uzlem segmentem. Pokud je aktivní uzel uvnitř cesty, obsahuje kurzor čtvercový symbol a kliknutím se vytvoří nová samostatná součást cesty. Ta je na zbytku cesty nezávislá, ale je její součástí, jak se lze přesvědčit v dialogu Cesty. Stisknutí klávesy Shift vynutí vytvoření samostatné součásti cesty i v případě, že je aktivní okrajový uzel cesty.
Přesun jednoho nebo více uzlů: Je-li kurzor myši umístěn nad uzlem, zobrazuje kříž složený ze čtyř šipek. Kliknutím a tažením lze uzel přemístit. S pomocí klávesy Shift lze označit více uzlů a přesunovat je společně. Jsou-li stlačené klávesy Ctrl-Alt, lze přesunovat celou cestu, podobně jako výběr.
Změna rukojetí: tažením rukojetí lze křivku ohýbat. Při podržené klávese Shift se obě rukojeti na jednom uzlu chovají symetricky.
Úprava segmentu: I nad segmentem ukazuje kurzor symbol kříže složeného z šipek. Kliknutím a tažením lze segment ohýbat. Podržení klávesy Shift opět aktivuje symetrické chování rukojetí.
Režimu úprav (volba Úpravy) poskytuje funkce, které nejsou v režimu návrhu dostupné. Tento režim ale umožňuje pracovat pouze s existující cestou. Mimo ni kurzor zobrazuje symbol přeškrtnutého kola a s nástrojem nelze pracovat.
Přidat segment mezi dva uzle: Klikněte na jeden koncový uzel. Kurzor zobrazí symbol sjednocení. Klikněte na druhý koncový uzel. Tím se oba propojí a cesta uzavře. Je to užitečné pro spojování oddělených částí cest.
Odstranit segment z cesty: Kliknutím na segment při stisknuté kombinaci Shift-Ctrl lze vymazat segment mezi dvěma uzly. (Kurzor zobrazí symbol'-'.)
Přidat uzel do cesty: nad segmentem se kurzor myši změní na +. Kliknutím do segmentu se vytvoří nový uzel.
Odstranit uzel: Při stisknutých klávesách Shift-Ctrl kliknutí na uzel uzel odstraní. (Kurzor zobrazí symbol'-'.)
Přidat rukojeť k uzlu: Tažením uzlu se objeví rukojeti. Podržení klávesy Shift přepne do symetrického režimu.
Odstranit rukojeti z uzlu: Kliknutím na koncový bod rukojeti se stisknutou kombinací Shift-Ctrl se rukojeť odstraní. Kurzor se v této situaci nemění, zobrazuje se stále jako ruka.
Výstraha | |
---|---|
Před odstraněním uzlu, segmentu ani rukojeti se neobjeví žádné varování. |
V režimu přesunu (volba Přesun) je možné snadno přesouvat celou cestu nebo její části. Prostým kliknutím a tažením lze cestu snadno přesunout.
Pokud má cesta více samostatných součástí, přesouvá se jen ta, na kterou bylo kliknuto. Klikne-li se mimo cestu, tažení přesouvá všechny součásti. Přesunu všech součástí lze dosáhnout i použitím modifikační klávesy Shift.
Je-li aktivní tato volba, nejsou používány rukojeti a cesta je složena jen z rovných úseček. Ani při přesunu se segmenty neohýbají.
Toto tlačítko umožňuje vytvořit výběr podle aktivní cesty. Jedná se o běžný výběr označený pochodujícími mravenci. Cesta však zůstane zachována, nástroj Cesty zůstane aktivní a cestu lze nadále upravovat, aniž by se výběr změnil. Ten je totiž na cestě již nezávislý. Změníte-li nástroj, cesta se stane neviditelnou, zůstane však dostupná v dialogu Cesty, odkud ji lze opět aktivovat.
Pokud není cesta uzavřená, uzavře ji GIMP rovnou úsečkou.
V předchozích verzích byl tento příkaz dostupný pouze skrze nabídku obrázku. Nyní je k dispozici i toto tlačítko. Více viz Vykreslit cestu.