Алат за перспективу се користи за промену „перспективе“ садржаја активног слоја, садржаја избора или путање. Када кликнете на слику, у зависности од врсте прегледа коју сте изабрали, појављује се правоугаони оквир или мрежа око избора (или око целог слоја ако нема избора), са ручицом на сваком од четири угла. Померањем ових ручица помоћу клика и превлачења, можете изменити перспективу. У исто време, појављује се прозорче „Подаци о преображају“, које вам омогућава да потврдите преображај. У центру елемента, кружић вам омогућава да померите елемент помоћу клика и превлачења.
|
Примедба |
|---|---|
|
Овај алат заправо није алат за перспективу, јер не намеће правила перспективе. Боље га је описати као алат за изобличавање. |
Постоје различите могућности за активирање алатке:
Из главног менија: → → .
Кликом на иконицу алатке
у алатници.
Притиском на пречицу на тастатури Shift+P.
Уобичајено, опције алата се приказују у прозору прикаченом испод алатнице чим активирате алат. Ако нису, можете им приступити из главног менија преко → → што отвара прозор са опцијама изабраног алата. Доступним опцијама алата се такође може приступити двоструким кликом на одговарајућу иконицу алата у алатници.
|
Примедба |
|---|---|
|
Ове опције су описане у Заједничким опцијама алата за преображај. |
Ограничи ручице за померање дуж ивица и дијагонале.
Преобрази око средишње тачке.
Када кликнете на прозор слике, појављује се прозорче за подешавање.
Прозор са подацима приказује математички приказ перспективе преображаја. Више података о матрицама преображаја можете пронаћи на Википедији.
Помоћу овог дугмета можете вратити ручице преображаја назад на изворни квадратни облик, задржавајући тренутни преображај и ниво увећања. Ово вам омогућава да направите сложеније преображаје извођењем преображаја у неколико корака.