Narzędzie wyrównania służy do wyrównywania warstw z różnymi obiektami. Kiedy narzędzie jest aktywne, obok kursora myszki pojawia się ikona dłoni. Warstwę, którą chcemy przesunąć, wybieramy poprzez kliknięcie jej elementu. Przytrzymując Shift, można wybrać więcej warstw. W rogach wybranej przez nas warstwy pojawią się niewielkie kwadraciki. Różne opcje Wyrównania pozwalają określić, w jaki sposób dana warstwa będzie zmieniać swoje położenie i względem czego będzie wyrównywana. Obiekt, względem którego przemieszczamy daną warstwę, nazywany jest celem.
Wyrównanie można aktywować na kilka sposobów:
poprzez menu obrazu:
→ → .klikając ikonę na pasku narzędzi
za pomocą skrótu klawiszowego Q.
Klikając na warstwę i jednocześnie przytrzymując Shift można zaznaczyć wiele warstw.
Podpowiedź | |
---|---|
Niekiedy łatwiej jest zaznaczyć wiele warstw poprzez kliknięcie poza wybraną warstwą i przeciągnięcie kursora myszki (rubber-banding). Teraz każda warstwa znajdująca się w całości w obrębie powstałego prostokąta jest zaznaczona. Warto zwrócić uwagę, że teraz nie ma pierwszego obiektu, do którego można byłoby wyrównać zaznaczone warstwy. |
Aby wyświetlić opcje Wyrównania wystarczy dwukrotnie kliknąć ikonę narzędzia .
określa cel, względem którego będzie wyrównywana zaznaczona warstwa.
Pierwszy obiekt: pierwsza z zaznaczonych warstw (przy wyborze wielu) poprzez przytrzymywanie klawisza Shift. Pierwszy obiekt nie istnieje przy technice rubber-banding.
Obraz: celem staje się cały obraz.
Zaznaczenie: jako cel wykorzystywany jest prostokątny obszar obejmujący aktywne zaznaczenie.
Aktywna warstwa: zaznaczona warstwa jest wyrównywana względem aktywnej warstwy.
Aktywny kanał:
Aktywna ścieżka: opcja ta nie jest jeszcze obsługiwana.
Przyciski te stają się aktywne, kiedy zaznaczona jest jakaś warstwa. Klikając na jeden z przycisków uzyskujemy wyrównanie lewej, prawej, górnej, dolnej krawędzi albo wyrównanie horyzontalne lub wertykalne do środka celu.
Opcja ta różni się od „Odniesienia” tym, że można w niej określić wielkość przesunięcia. Przesunięcie to odległość pomiędzy zaznaczoną warstwą (lub warstwami) a celem. Może być ono dodatnie lub ujemne i wyrażane jest w pikselach. Opcja „Rozmieszczenie” dodaje wartość przesunięcia do lewej, prawej, górnej lub dolnej krawędzi, bądź też do horyzontalnego lub wertykalnego środka celu.
Opcja ta określa wiekość przesunięcia (w pikselach), którą można dodać w celu osiągnięcia określonego efektu wyrównywania. Domyślnie przesunięcie jest równe zeru, jego wartość może być jednak dodatnia lub ujemna.