6.3. Супернова

6.3.1. Преглед

Слика 17.112. Примена примера за филтер „Супернова“

Примена примера за филтер „Супернова“

Изворна слика

Примена примера за филтер „Супернова“

Примењени филтер


Овај филтер прави велику звезду која подсећа на супернову. Ради са РГБ и сивим сликама. Светлосни ефекат се смањује према 1/r, где је r удаљеност од средишта звезде.

6.3.2. Покретање филтера

Овај филтер се налази у главном менију под ФилтериСветло и сенкаСупернова….

6.3.3. Опције

Слика 17.113. Опције филтера „Супернова“

Опције филтера „Супернова“

Предподешавања, Врста улаза, Одсецање, Опције за стапање, Преглед, Филтери за спајање, Подељени приказ
[Примедба] Примедба

Ове опције су описане у Одељак 2, „Заједничке могућности“.

Центар X, Центар Y

Можете користити поља за унос да поставите водоравне (X) и усправне (Y) координате средишта Супернове. Такође можете да кликнете и превучете средиште супернове у прегледу.

Полупречник

Ово је полупречник средишта Супернове: горња граница изгледа неограничена. Када повећате вредност, повећавате број средишњих белих пиксела према r*r (1, 4, 9, …).

Полупречник је у прегледу представљен водоравном линијом, са крстићем на крају. Можете кликнути и превући овај крстић да подесите полупречник.

Број кракова

Ово је број зрака (1-1024). Сваки пиксел у средишту нове емитује зраке ширине једног пиксела. Сви ови зраци су мање-више наслоњени једни на друге, што резултира овим ефектом светлуцања који добијате када померите овај клизач.

Наумична нијанса

Обојите зраке насумично. Вредност (0-360) изгледа представља опсег у ХСВ кругу боја.

Боја

Када кликнете на узорак боје, појављује се уобичајени бирач боја.

Такође имате и бирач боја. Када је изабран, показивач миша се креће са квадратом преко слике: то је узорак боје чију величину можете изменити у прозору ГЕГЛ операције испод Алатнице.

Насумично семе, Ново семе

Ова опција контролише насумичност филтера. Поље Насумично семе вам омогућава да ручно унесете семе за коришћени алгоритам насумичности. Такође можете генерисати насумично семе притиском на дугме Ново семе. Ако се исто насумично семе користи у истој ситуацији, филтер производи потпуно исте резултате. Другачије насумично семе производи другачије резултате.