Příloha B. Hlášení chyb a žádosti o zlepšení

Obsah

1. Ujistěte se, že se jedná o chybu
2. Hlášení chyby
3. Další osudy hlášení o chybě

Je to smutné, ale dosud žádná vydaná verze Gimpu nebyla zcela bezchybná. Ještě smutnější je, že taková verze pravděpodobně nikdy nebude existovat. Přes všechnu snahu vývojářů totiž tak složitý program, jako je GIMP, dokonalý být nemůže. Proto se občas vyskytne chyba nebo dokonce GIMP spadne.

Nevyhnutelnost chyb ale neznamená, že by měly být odevzdaně přijímány. Vyvojáři se rádi dozvědí o chybách, které vám práci v Gimpu ztěžují, aby se je mohli alespoň pokusit opravit.

Představte si tedy, že jste právě narazili na chybu, nebo se vám to alespoň zdá: chtěli jste v Gimpu něco udělat, ale výsledek je jiný, než jste očekávali. Co teď? Jak dál? Kam chybu nahlásit?

[Tip] Tip

Pokud chcete vývojáře požádat o zlepšení, tedy např. o přidání nové funkce, postup je v podstatě stejný jako při hlášení chyb. Jediným rozdílem je, že hlášení označíte jako „enhancement“. Jak to udělat, si vysvětlíme dále.

Podobně jako další svobodné softwarové projekty používá GIMP pro hlášení chyb mechanismus zvaný Bugzilla (anglicky se chyby v programech označují jako „bugs“, česky též někdy nespisovně jako „bugy“). Bugzilla je webový systém schopný bez problémů vést záznamy o tisících chyb. GIMP sdílí svou Bugzillu s celým projektem GNOME. V době psaní této kapitoly obsahuje databáze 160572 chyb. Ne ne, teď už je to 160573 chyb.

1. Ujistěte se, že se jedná o chybu

Dříve, než chybu nahlásíte, byste měli ověřit, zda se skutečně jedná o chybu. Někdy prostě GIMP dělá něco jiného než čekáte, protože tak byl navržen a vy jeho ovládání ještě dokonale neznáte. Proto je dobré přečíst si příslušnou dokumentaci. Pokud GIMP padá, jedná se o chybu téměř jistě, dobře napsané programy by padat neměly za žádných okolností. Pokud jste se poctivě snažili zjistit, zda se jedná o chybu, a přeci si nejste jisti, chybu nahlaste. V nejhorším případě tím připravíte vývojáře o trochu času.

[Poznámka] Poznámka

Ve skutečnosti existuje několik věcí, o kterých se ví, že donutí GIMP k pádu, ale opravit by je bylo příliš obtížné. Patří mezi ně například situace, kdy je GIMP požádán o úkon, který vyžaduje skutečně obrovské množství paměti, např. vytvoření obrázku o stranách dlouhých milión pixelů.

Ujistěte se rovněž, že používáte nejnovější verzi Gimpu. Hlásit chyby, které byly dávno opraveny, je plýtvání časem všech zúčastněných. (GIMP 1 již není udržovaný, pokud v něm najdete chyby, musíte se s nimi vyrovnat sami a nebo přejít na GIMP 2.) Zvláště pokud používáte vývojářskou verzi Gimpu („unstable“), musíte se před vyplněním hlášení ujistit, že se chyba vyskytuje i v nejnovější vývojářské verzi.

Pokud si stále myslíte, že máte pádný důvod hlásit chybu nebo žádat o zlepšení, otevřete si vyhledávací stránku Bugzilly pro GIMP (http://bugzilla.gnome.org/query.cgi) a pokuste se zjistit, zda někdo už stejnou chybu nehlásil. Vyhledávací stránka umožňuje prohledávat databázi chyb mnoha různými způsoby. Bohužel je komplikovanější, než by být musela, ale základní vyhledávání je jednoduché:

Summary (Souhrn):

Nastavte na „contains any of the words/strings“ (obsahuje kterékoliv ze slov či řetězců).

(přilehlé textové pole)

Vložte jedno nebo více slov, která by mohla být pravděpodobně použita v jednovětném souhrnu hledané chyby. Například, pokud problém spočívá v pádech Gimpu při velkém zvětšení obrázku, vhodné slovo by mohlo být „zoom“.

Problém pro české uživatele spočívá v tom, že databáze chyb je vedena v angličtině (což je jazyk, kterým se navzájem domlouvají vývojáři). Proto musíte vyhledávat anglické termíny a i vlastní hlášení napsat v angličtině. Pokud anglicky neumíte, požádejte o pomoc někoho, kdo anglicky umí. Nevíte-li, kam se obrátit, zkuste některou českou internetovou komunitu věnovanou Gimpu (např. http://www.gimp.cz/).

Pokud anglicky umíte, ale nejste si jisti termíny specifickými pro GIMP, můžete si spustit GIMP v angličtině.

Product (Produkt):

Nastavte na „GIMP“.

Component (Komponenta):, Version (Verze):, Target (Cíl):

Těchto položek si nevšímejte.

Text information (Textová informace):

Ze začátku nechte tuto sekci na pokoji. Pokud hledání nepřinese žádné výsledky, můžete zkusit zadat hledané termíny místo do pole „Summary“, popsaného výše, do pole „Comment“ (Komentář) v této sekci. Často tak ale nezískáte žádné výsledky, nebo naopak příliš mnoho nerelevantních výsledků.

Status:

Toto pole udává status hlášení, tzn. zda je stále otevřené či byla chyba již vyřešena atd. Protože nyní potřebujete najít všechna odpovídající hlášení, bez ohledu na jejich status, stiskněte levé tlačítko myši a přejeďte přes všechny položky v nabídce (abyste je všechny označili). Pokud to neuděláte, budou výsledky nedostatečné.

Jakmile jste ve formuláři nastavili výše uvedené údaje, klikněte na tlačítko „Hledat“, které je umístěno vpravo nahoře i téměř dole ve formuláři - obě dělají totéž. Výsledkem je buď seznam chyb (při troše štěstí není příliš dlouhý) nebo zpráva „Zarro boogs found“ (Nebyly nalezeny žádné chyby). Pokud napoprvé nenajdete žádné související chyby, vyplatí se zopakovat hledání znovu s jinými výrazy. I když přes všechnu snahu podáte hlášení o chybě a ta bude vyřešena jako „Duplicate“ (Zdvojená), neberte to tragicky - stalo se to mnohokrát i autorovi této kapitoly, který pracuje s Bugzillou Gimpu téměř každý den.