Při prvním spuštění vás GIMP provede řadou kroků, ve kterých je potřeba
nastavit základní volby a adresáře. Během tohoto procesu se ve vašem
domovském adresáři vytvoří podadresář
.gimp-2.2
[1]. Všechna provedená nastavení se ukládají do tohoto adresáře.
Pokud adresář smažete nebo přejmenujete, provede vás GIMP při dalším
spuštění těmito kroky znovu a adresář znovu vytvoří. Toho můžete využít,
pokud si chcete vyzkoušet nějaké nastavení, aniž byste si poškodili svou
vyladěnou instalaci, nebo naopak tehdy, pokud jste ji již natolik
poškodili, že je třeba ji vytvořit znovu.
Nastavení Gimpu je velmi snadné, můžete prostě jen v každém kroku přijmout výchozí hodnoty, které vám GIMP sám nabídne. Později je můžete upravit v dialogu Předvolby. Nejdůležitější věcí, nad kterou se musíte trochu zamyslet, je nastavení velikosti vyrovnávací paměti dlaždic Gimpu.
Zde je krátký průvodce procesem prvotního nastavení:
GIMP a jeho maskot Wilber vás uvítají zmínkou o svobodné licenci GPL, pod kterou je GIMP šířen. Všimněte si, že po vás nechce žádné dlouhé licenční číslo ani vás nenutí klikat na „Souhlasím“. Prostě stačí jen kliknout na „Pokračovat“. Nemusíte se ničeho bát.
V tomto okně jsou zobrazeny soubory, které GIMP vytvořil. Pokud se některé vytvořit nepodařilo, například kvůli nedostatečným oprávněním, postěžuje si. Chcete-li si prohlédnout celý protokol, použijte rolovací lištu.
Nastavení paměti není jednoduchá věc. Záleží na tom, k čemu hodláte GIMP používat a jaký hardware používáte. Máte dvě možnosti: buď použít výchozí hodnotu, kterou vám GIMP sám nabídl, nebo postupovat podle části Jak nastavit vyrovnávací paměť dlaždic. Určitě si tuto část přečtěte, pokud během používání Gimpu narazíte na problémy spojené s pamětí.
Na unixovém systému se jako odkládací adresář hodí
/tmp
.
Takže máte GIMP nainstalovaný a nakonfigurovaný a jste připraveni ho použít. Jen několik rad, než doopravdy začnete: Ve výchozím nastavení se po každém spuštění Gimpu otevře okno s tipem. Tipy obsahují velmi užitečné rady, na které jen těžko přijdete pouhým experimentováním. Pokud vás ruší, můžete je vypnout, vyplatí se však věnovat jim pozornost. Můžete si je číst kdykoliv pomocí příkazu Řešení problémů. Příjemné chvíle s Gimpem!
→ . Zadruhé, pokud s vámi GIMP při práci přestane komunikovat nebo se prostě nepohodnete, může vám pomoci část