2. První spuštění Gimpu

Při prvním spuštění vás GIMP provede řadou kroků, ve kterých je potřeba nastavit základní volby a adresáře. Během tohoto procesu se ve vašem domovském adresáři vytvoří podadresář .gimp-2.2 [1]. Všechna provedená nastavení se ukládají do tohoto adresáře. Pokud adresář smažete nebo přejmenujete, provede vás GIMP při dalším spuštění těmito kroky znovu a adresář znovu vytvoří. Toho můžete využít, pokud si chcete vyzkoušet nějaké nastavení, aniž byste si poškodili svou vyladěnou instalaci, nebo naopak tehdy, pokud jste ji již natolik poškodili, že je třeba ji vytvořit znovu.

Nastavení Gimpu je velmi snadné, můžete prostě jen v každém kroku přijmout výchozí hodnoty, které vám GIMP sám nabídne. Později je můžete upravit v dialogu Předvolby. Nejdůležitější věcí, nad kterou se musíte trochu zamyslet, je nastavení velikosti vyrovnávací paměti dlaždic Gimpu.

Zde je krátký průvodce procesem prvotního nastavení:

 1. GIMP a jeho maskot Wilber vás uvítají zmínkou o svobodné licenci GPL, pod kterou je GIMP šířen. Všimněte si, že po vás nechce žádné dlouhé licenční číslo ani vás nenutí klikat na „Souhlasím“. Prostě stačí jen kliknout na „Pokračovat“. Nemusíte se ničeho bát.

  Obrázek 2.1. Vítejte

  Vítejte

  Uvítací obrazovka


 2. Obrázek 2.2. Osobní adresář pro GIMP

  Osobní adresář pro GIMP

  Obrazovka s nastavením osobního adresáře


 3. V tomto okně jsou zobrazeny soubory, které GIMP vytvořil. Pokud se některé vytvořit nepodařilo, například kvůli nedostatečným oprávněním, postěžuje si. Chcete-li si prohlédnout celý protokol, použijte rolovací lištu.

  Obrázek 2.3. Protokol o uživatelské instalaci

  Protokol o uživatelské instalaci

  Obrazovka s protokolem o uživatelské instalaci.


 4. Nastavení paměti není jednoduchá věc. Záleží na tom, k čemu hodláte GIMP používat a jaký hardware používáte. Máte dvě možnosti: buď použít výchozí hodnotu, kterou vám GIMP sám nabídl, nebo postupovat podle části Jak nastavit vyrovnávací paměť dlaždic. Určitě si tuto část přečtěte, pokud během používání Gimpu narazíte na problémy spojené s pamětí.

  Na unixovém systému se jako odkládací adresář hodí /tmp.

  Obrázek 2.4. Vyladění výkonu

  Vyladění výkonu

  Obrazovka s nastavením pro vyladění výkonu Gimpu


Konečně…

Takže máte GIMP nainstalovaný a nakonfigurovaný a jste připraveni ho použít. Jen několik rad, než doopravdy začnete: Ve výchozím nastavení se po každém spuštění Gimpu otevře okno s tipem. Tipy obsahují velmi užitečné rady, na které jen těžko přijdete pouhým experimentováním. Pokud vás ruší, můžete je vypnout, vyplatí se však věnovat jim pozornost. Můžete si je číst kdykoliv pomocí příkazu NápovědaTip dne. Zadruhé, pokud s vámi GIMP při práci přestane komunikovat nebo se prostě nepohodnete, může vám pomoci část Řešení problémů. Příjemné chvíle s Gimpem![1] Číslice ve jménu adresáře představují první dvě čísla verze Gimpu.