Přechod je sada barev uspořádaná za sebou. Nejtypičtějším využitím přechodů je použití nástroje Mísení, též známého jako „Vyplňování přechodem“, který vyplní vybranou oblast barvami z přechodu. Nad způsobem použití barev z přechodu máte značnou kontrolu. Existují i další důležité způsoby využití přechodů, například:
Každý ze základních kreslících nástrojů Gimpu umožňuje používat barvy z přechodu. Lze tak tvořit tahy štětcem, které mají na začátku jinou barvu, než na konci.
Tento filtr umožňuje „obarvit“ obrázek v odstínech šedi nahrazením jednotlivých šedých tónů barvami z přechodu. Více se dozvíte v části Mapování z přechodu.
Instalace Gimpu obsahuje velké množství pěkných a zajímavých přechodů, další si můžete sami vytvořit nebo stáhnout z Internetu. Všechny v Gimpu dostupné přechody se zobrazují v dokovatelném dialogu Přechody, který můžete otevírat pouze v případě potřeby nebo mít stále připravený jako kartu v doku. Aktivní přechod používaný ve většině operací souvisejících s přechody se zobrazuje v indikační oblasti Panelu nástrojů. Kliknutím na ikonu přechodu v této části se otevře zmíněný dialog Přechody.
Užitečné poznatky o přechodech v Gimpu.
První čtyři přechody zobrazené v dailogu Přechody jsou zvláštní, protože používají aktuální barvu popředí a pozadí. Proto, pouhou změnou barvy popředí a pozadí můžete vytvořit plynulý přechod mezi dvěma libovolnými barvami. Ostatní přechody v seznamu a všechny přechody, které vytvoříte sami, mají barvy pěvně dané.
Přechody nemusí zahrnovat pouze změny v barvě, ale i změny v její průhlednosti. Některé přechody jsou zcela neprůhledné, jiné obsahují průsvitné nebo zcela průhledné části. Pokud vyplňujete nebo malujete přechodem, který není zcela neprůhledný, bude zpoza něj prosvítat stávající obsah vrstvy.
Své vlastní přechody můžete vytvářet pomocí Editoru přechodů. Nemůžete upravovat přechody dodávané přímo s Gimpem, ale můžete upravovat jejich kopie nebo vytvořit zcela nové přechody.
Přechody dodávané přímo s Gimpem jsou uložené v systémovém adresáři
gradients
. Ve výchozím nastavení jsou vaše vlastní
přechody ukládané do adresáře gradients
ve vašem
osobním GIMP adresáři. Všechny tam uložené přechody (jejichž soubory končí
příponou .ggr
) se při spuštění Gimpu automaticky
načtou. Více adresářů do cesty pro vyhledávání přechodů můžete přidat
v kartě Přechody části Adresáře dialogu Předvolby.
GIMP 2.2 má novou schopnost – nahrávat přechody uložené ve formátu SVG,
který používá řada vektorových grafických programů. Jediné co musíte
udělat, je umístit soubor se SVG přechodem do adresáře
gradients
ve vašem osobním adresáři Gimpu nebo jiného
adresáře, ve kterém jsou přechody vyhledávány.
Tip | |
---|---|
Velké množství zajímavých SVG přechodů najdete na webu, zejména na stránce OpenClipArt [OPENCLIPART-GRADIENT] (anglicky). Pokud váš webový prohlížeč nepodporuje SVG, můžete si přechody prohlédnout až po jejich stáhnutí. |