Розділ 1. Вступ

Зміст

1. Вітаємо у GIMP
1.1. Автори
1.2. Довідкова система GIMP
1.3. Можливості
2. Що нового у GIMP

1. Вітаємо у GIMP

GIMP — інструмент для створення і редагування зображень усіх типів, який працює на багатьох платформах. GIMP є абревіатурою від GNU Image Manipulation Program (програма для роботи із зображеннями GNU).

GIMP має багато можливостей. Її можна використати як простеньку програму для малювання, як програму ретушування високоякісних фотографій, як засіб для створення цифрових художніх творів, як інтернет-систему пакетної обробки, як відтворювач масових зображень, як перетворювач між різними графічними форматами тощо.

GIMP легко розбирається і розширюється. Вона розроблена, щоби через доповнення модулями і розширеннями робити усе, що завгодно. Додатковий інтерфейс сценаріїв дозволяє легко запрограмувати усе від найпростіших завдань до найскладніших процедур обробки зображень.

Однією з переваг GIMP є вільна доступність програми з багатьох джерел для багатьох операційних систем. У більшості дистрибутивів GNU / Linux GIMP є стандартною програмою. Крім того, GIMP можна скористатися у інших операційних системах, зокрема Microsoft Windows™ та macOS™ (Darwin) від Apple. GIMP є вільним програмним забезпеченнями, яке випущено за умов дотримання Загальної громадської ліцензії (General Public License) версії 3 [GPL]. GPL надає користувачам свободу доступу до початкового коду, з якого збирають комп'ютерні програми, і свободу внесення змін до цього коду.

1.1. Автори

Першу версію GIMP було написано Петером Маттісом (Peter Mattis) і Спенсером Кімбелом (Spencer Kimball). Протягом років у розробці, тестуванні, наданні підтримки, перекладі на написанні документації до програми взяло участь багато інших людей. Загальне керування випусками GIMP поточної версії здійснюють Мітч Нетерер (Mitch Natterer), Джехан Пажес (Jehan Pagès) та інші учасники команди GIMP.

1.2. Довідкова система GIMP

Команда з документування GIMP надає відомості, які можуть допомогти вам зрозуміти принципи користування GIMP. Підручник користувача є важливою частиною цієї довідкової інформації. Із найсвіжішою його версією можна ознайомитися на сайті команди з документування [GIMP-DOCS] у форматі HTML. Версія у форматі HTML також доступна як контекстна довідка (її слід встановити окремо) під час користування GIMP — достатньо натиснути клавішу F1. Доступ до довідки щодо певних пунктів меню можна отримати натисканням клавіші F1, доки вказівник миші сфокусовано на пункті меню. Дізнавайтеся більше у вашій подорожі можливостями GIMP.

1.3. Можливості

Нижче наведено список із коротким оглядом деяких з можливостей, які надає у ваше розпорядження GIMP:

  • Повноцінний комплекс засобів малювання, зокрема пензлів, олівців, аерографа, засобу клонування тощо.

  • Керування пам'яттю програми на основі плиток — розмір зображення обмежено лише доступним місцем на диску комп'ютера.

  • Субпіксельна дискретизація для усіх інструментів малювання для забезпечення високоякісного згладжування зображення.

  • Повна підтримка каналу прозорості для роботи із напівпрозорими елементами.

  • Шари і канали.

  • Процедурна база даних для виклику вбудованих функцій GIMP із зовнішніх програм, зокрема Script-Fu.

  • Додаткові можливості з роботи зі скриптами.

  • Багаторазове скасовування та відновлення дій (обмежено лише вільним місцем на диску).

  • Засоби перетворення, зокрема обертання, масштабування, перекошування та віддзеркалення.

  • Підтримка широкого діапазону форматів файлів, зокрема JPEG, PNG, GIF, PSD, DDS, XPM, TIFF, TGA, MPEG, PS, PDF, PCX, BMP та багатьох інших.

  • Інструменти вибору, зокрема прямокутником, еліпсом, довільним контуром, нечіткого вибору, вибору за допомогою кривих Безьє та інтелектуальні ножиці.

  • Додатки, які забезпечують можливість простого додавання нових форматів файлів та нових фільтрів ефектів.