Vzorek je v Gimpu malý obrázek používaný k vyplňování oblastí opakovaným pokládáním vedle sebe (jako dlaždice). Více informací o vzorcích, jejich vytváření a používání viz část Vzorky.
Dialog Vzorky slouží k volbě vzorku, kliknutím na ikonu požadovaného vzorku v dialogu. Vybraný vzorek se stane aktivním pro další práci v Gimpu a zobrazí se v indikační oblasti Panelu nástrojů. S gimpem se dodává několik desítek víceméně náhodně vybraných vzorků, další lze snadno přidávat.
Dialog Vzorky je dokovatelný, více o této vlastnosti viz Dokování dialogů. Lze ho aktivovat několika způsoby:
Z nabídky Panelu nástrojů volbou:
→ → .Z nabídky Panelu nástrojů:
→ → → . Tento příkaz vytvoří dok obsahující několik dialogů, mimo jiné i dialog Vzorky.Kliknutím na ikonu vzorku v indikační oblasti Panelu nástrojů.
Z nabídky okna obrázku volbou:
→ .Z nabídky karty libovolného dokovatelného dialogu volbou:
→ .Z dialogu voleb nástroje Klonování kliknutím na ikonu vzorku. Klonování umí pomocí vzorků malovat.
V nabídce karty zle zvolit mezi režimem mřížky (
) a režimem seznamu ( ). V režimu mřížky jsou ikony vzorků uspořádány v husté pravoúhlé mřížce, které umožňuje prohlížet velké množství vzorků najednou. V režimu seznamu jsou vzorky uspořádány v seznamu, včetně svých názvů.Poznámka | |
---|---|
Podnabídka umožňuje změnit velikost náhledů v dialogu podle potřeb uživatele. |
V horní části dialogu se zobrazuje jméno právě aktivního vzorku a jeho rozměry v pixelech.
Ve střední části jsou zobrazeny ikony (náhledy) všech dostupných vzorků, aktivní vzorek je zvýrazněn orámováním. Kliknutím na kterýkoliv z nich se příslušný vzorek aktivuje a zobrazí se v indikační oblasti Panelu nástrojů. Takto aktivovaný vzorek se pak používá k různým operacím v Gimpu.
V tomto režimu se místo kompaktní mřížky zobrazuje seznam obsahující kromě ikon (náhledů) vzorků i jejich jména a rozměry. Kliknutím na některou z položek seznamu nastaví odpovídající vzorek jako aktivní vzorek Gimpu, stejně jako v režimu mřížky.
Dvojité kliknutí na jméno vzorku umožňuje jméno změnit. Měnit lze však pouze jména vzorků přidaných uživatelem, nikoliv vzorků dodávaných přímo s Gimpem. Změny jmen vzorků z adresářů, kam uživatel nemá právo zápisu, se neuloží.
Vše ostatní pracuje stejným způsobem, jako v režimu mřížky.
Stisknutí tohoto tlačítka odstraní vzorek ze seznamu a smaže
odpovídající soubor z disku. Nelze však odstranit vzorky, které
jsou dodávány jako součást Gimpu a instalovány společně s ním.
Taové vzorky se nacházejí v systémovém adresáři
patterns
;
odstraňovat lze ale pouze vzorky z adresářů, do kterých má
uživatel právo zápisu.
Toto tlačítko prohlédne všechny adresáře v cestě pro hledání vzorků a nově nalezené vzorky přidá do seznamu. To je užitečné, pokud byly do některého z adresářů přidány nové vzorky. Bez použití tohoto tlačítka by byly přístupné až po příštím spuštění Gimpu.