Buffery jsou dočasná skladiště obrazových dat, která se tvoří, pokud zkopírujete nebo vyjmete část kreslící plochy (vrstvy, masky vrstvy atd.). Pokud použijete příkaz
→ → nebo → → , jsou data zkopírována do globálního bufferu. Pokud použijete příkaz → → nebo → → , Objeví se dialog, ve kterém je třeba zadat jméno bufferu pro kopírovaná či vyjímaná data. Neexistuje žádné omezení maximálního počtu bufferů, které lze vytvořit, kromě, samozřejmě, dostupné paměti.Dialog Buffery zobrazuje obsah všech existujících pojmenovaných bufferů a umožňuje s nimi různým způsobem nakládat. Zcela nahoře ukazuje i obsah globálního bufferu, ale s ním dialog neumožňuje provádět žádné operace.
Výstraha | |
---|---|
Pojmenované buffery se neukládají mezi jednotlivými sezeními s Gimpem. Jedinou možností, jak je uchovat, je vložit jejich obsah do obrázku. |
Dialog Buffery je dokovatelný dialog; více se o dokování dozvíte v části Dialogy a dokování. Dialog lze vyvolat několika způsoby:
Z nabídky panelu nástrojů volbou
→ → .Z nabídky obrázku volbou
→ .Z nabídky karty libovolného dokovatelného dialogu volbou
→ .Příkazy pro práci s buffery zadávané tlačítky v dialogu nebo z jeho kontextové nabídky jsou vždy aplikovány na tzv. aktivní buffer. Aktivovat buffer lze kliknutím na něj v seznamu nebo mřížce dialogu. Dvojité kliknutí na buffer způsobí jeho vložení do aktivního obrázku; je to nejrychlejší způsob aktivace příkazu „Vložit buffer“.
Ve spodní části dialogu jsou čtyři tlačítka. Jejich funkci mohou zastat také ekvivalentní příkazy dostupné z kontextové nabídky dialogu Buffery a z podnabídky
→ nabídky obrázku.V nabídce karty dialogu Buffery můžete volit mezi režimem
a . V režimu mřížky se buffery zobrazují jako náhledy jejich obsahu uspořádané v pravidelné mřížce, v režimu seznamu jsou uspořádány jako seznam, který kromě náhledu obsahuje jméno bufferu a jeho rozměry v pixelech.Poznámka | |
---|---|
Velikost náhledů bufferů v dialogu můžete změnit pomocí podnabídky „Velikost náhledu“ v nabídce karty tohoto dialogu. |
Tento příkaz vloží obsah zvoleného bufferu do aktivního obrázku jako plovoucí výběr. Jediný rozdíl mezi tímto příkazem a běžným příkazem Vložit je ten, že místo globálního bufferu schránky používá zvolený pojmenovaný buffer.
Tento příkaz vloží obsah zvoleného bufferu do aktivního výběru obrázku, jako plovoucí výběr. Jediný rozdíl mezi tímto příkazem a běžným příkazem Vložit do je ten, že místo globálního bufferu schránky používá zvolený pojmenovaný buffer.
Tento příkaz vytvoří nový jednovrstvý obrázek z obsahu zvoleného pojmenovaného bufferu. Jediný rozdíl mezi tímto příkazem a běžným příkazem Vložit jako nový je ten, že místo globálního bufferu schránky používá zvolený pojmenovaný buffer.
Tento příkaz smaže zvolený pojmenovaný buffer. GIMP se neptá na potvrzení této akce. Globální buffer smazat nejde.